Staňte se fanoušky netopýrů
Aktuality, akce a tiskové zprávy
null Staňte se fanoušky netopýrů
Staňte se fanoušky netopýrů!
15. 8. 2023
Na přelomu srpna a září se uskuteční tradiční Mezinárodní noc pro netopýry. Blízká setkání s netopýry a odborníky, kteří se jejich výzkumem a ochranou v ČR zabývají, letos návštěvníky čekají na padesáti lokalitách. V plánu jsou hravé stezky pro děti, ukázky práce s ultrazvukovými detektory či odchyty do sítí. Na řadě míst pomohou získávat příznivce i ochočení handicapovaní netopýři. Přehled všech plánovaných akcí přináší web netopyrinoc.cz.
Mezinárodní noc pro netopýry (MNN) letos proběhne již po sedmadvacáté. „Akce, která u nás v prvních letech přilákala maximálně pár desítek nadšenců, se postupně proměnila ve velký netopýří svátek. Každoročně na přelomu srpna a září se nyní odborníci, netopýři a široká veřejnost setkávají na zajímavých místech po celé republice a akce se celkem účastní několik tisíc lidí. Letos se za tajuplnými obyvateli hradů, zámků, parků či podzemí můžeme vypravit na padesát lokalit,“ zve Jana Vandrovcová z ČESON, nová koordinátorka MNN v ČR. „Netopýři často žijí s lidmi v těsném sousedství a dlouhodobé přežití populací i celých druhů tak závisí na našem přístupu – a to nejen odborníků, ale i široké veřejnosti. Hlavním cílem netopýřích nocí je proto tak říkajíc rozšiřování fanouškovské základny. S lidmi, kteří mají díky unikátnímu prožitku k netopýrům vybudován pozitivní vztah, se potom snáze nachází řešení i pro různé konfliktní situace, jako jsou např. rekonstrukce budov či kácení starých stromů, které tito živočichové využívají jako své tradiční úkryty,“ vysvětluje Vandrovcová.
Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). V ČR akce zajišťují členové ČESON ve spolupráci s AOPK ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací. „Díky netopýří noci se lidé mohou dozvědět, co se pro ochranu těchto vzácných živočichů v praxi dělá. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody a využívány pro ochranu těchto létajících savců,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.
Přehled všech akcí, reportáže z minulých ročníků a další informace jsou dostupné na webových stránkách netopyrinoc.cz. Část akcí se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.
Foto: netopýr velkouchý, autor Petr Hůla
Netopýr velkouchý, foto Petr Hůla